Novinky


Nábor na voltíž

Vydané 19.02.2024

 Nábor na voltíž pre deti vo veku 6 až 7 rokov.

Čítať viac...

Finančná podpora mesta Kosice 2023

Vydané 24.12.2023

Finančná podpora mesta KOŠICE z Fondu Mládežníckeho športu v roku 2023 bola vo výške 3296,- €.  

Čítať viac...

Finančná podpora mesta Košice 2022

Vydané 20.04.2022

 Podpora mladých perspektívnych športovcov do 23 rokov v roku 2022 vďaka mestu Košice.

Čítať viac...


O nás


Voltížna skupina pôsobí v Jazdeckom oddieli TJ Slávia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

 

Jazdecký oddiel TJ Slávia Univerzity veterinárskeho lekárstva založili v roku 1958 MVDr. Jozef Duchaj (dnes už nebohý) a MVDr. Juraj Hanulay, v súčasnosti jeden z najuznávanejších odborníkov v oblasti jazdectva a koní na Slovensku.

 

 

 

Čo je voltíž


Voltíž je akrobatické a gymnastické cvičenie prevedené na cválajúcom koni. Kôň je vedený lonžérom a pohybuje sa na 12-14 metrovom kruhu. Voltíž sa cvičí v cvale. Deti ktoré začínajú a cvičenci pre ktorých je voltíž iba zábavou trénujú v kroku. Voltížne jazdenie je súťažná disciplína, ktorá umožňuje voltižérom v harmónii s koňom sa prejaviť aj cez gymnastické a umelecké pohyby. Voltíž pomáha naučiť sa udržiavať rovnováhu a súhru s pohybom koňa, tak ako aj všeobecnú športovú zdatnosť. Keď chcete cvičiť voltíž nepotrebujete vedieť jazdiť, ale voltíž vám môže veľmi pomôcť zdokonaliť vaše jazdecké schopnosti.

 

Voltíž Košice - Slávia UVLF Košice

 

Cvičenie pozostáva z rôznych cvikov, ktoré sú vzájomne prepojené a tvoria jeden celok – povinnú alebo voľnú zostavu. Všetci voltižéri majú možnosť sa starať o koňa bez toho, aby náklady na koňa znášali sami. Mesačné príspevky platia do voltížneho klubu a náklady na tréning a starostlivosť o koňa sú rozdelené medzi celú skupinu. Byť súčasťou voltížnej skupiny znamená aj veľkú zábavu. Cvičí sa na hudbu v skupinách, ale je tu taktiež možnosť prejaviť sa individuálne alebo v dvojiciach. Voltíž v sebe ideálnym spôsobom spája záujem detí a mládeže o kone so všestrannou pohybovou výchovou. Pozornosť sa pritom venuje mnohým telesným schopnostiam ako je koordinácia, rovnováha, pohyblivosť, švihová a podporná sila. Nie je to však iba šport na koni. Je to aj denné zaobchádzanie s koňom a povinnosti a úlohy, ktoré súvisia so starostlivosťou o koňa. Kôň predsa nie je neživé cvičiace náradie, ktoré sa po docvičení odloží do náraďovne. Oveľa viac je neodlučiteľným partnerom voltižéra a má svoje potreby a nároky.

 

Voltíž Košice - Slávia UVLF Košice

Partneri