Novinky


Prvé preteky Slovenského voltížneho pohára 2024 úspešne za nami

Vydané 16.04.2024

 V sobotu 13.apríla sa v krásnom prostredí Slovenského raja na KQH ranči v Betlanovciach konali prvé tohtoročné preteky Slovenského voltížneho pohára.  

Čítať viac...

Nábor na voltíž

Vydané 19.02.2024

 Nábor na voltíž pre deti vo veku 6 až 7 rokov.

Čítať viac...

Finančná podpora mesta Kosice 2023

Vydané 24.12.2023

Finančná podpora mesta KOŠICE z Fondu Mládežníckeho športu v roku 2023 bola vo výške 3296,- €.  

Čítať viac...


O nás


Voltížna skupina pôsobí v Jazdeckom oddieli TJ Slávia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

 

Jazdecký oddiel TJ Slávia Univerzity veterinárskeho lekárstva založili v roku 1958 MVDr. Jozef Duchaj (dnes už nebohý) a MVDr. Juraj Hanulay, v súčasnosti jeden z najuznávanejších odborníkov v oblasti jazdectva a koní na Slovensku.

 

 

 

História voltíže


Voltíž patrí k najstarším druhom športu. Korene voltížneho jazdenia siahajú až do rímskych čias, keď program každoročných starorímskych hier pozostával zo záprahov, dostihov a z akrobatického cvičenia na cválajúcom koni. Voltíž bola popri záprahoch, zápasníctve, streľbe z luku, hode oštepom a boxovaní súčasťou výcvikového programu mladých Rímanov v sociálne vyšších vrstvách.

 

voltiz

 

V stredoveku predvádzali rytieri náskoky a cvičenie na koni v plnej výstroji. V období renesancie bola voltíž na rytierskych akadémiách súčasťou vojenského výcviku a slúžila na zdokonalenie obratnosti a zručnosti mladých šľachticov. V tomto čase bol zavedený aj názov voltíž, ktorý vznikol z francúzskeho slova „La Voltige“, čo znamená cvičenie na koni. K tomu sa autor v knihe „História športu“ vyjadril: „A tak sa z voltíže, ktorá slúžila najskôr ako predpríprava na jazdenie, vyvinula samostatná športová disciplína, ktorá v sebe spája obratnosť, zručnosť a eleganciu pohybu.“ V roku 1920 bola voltíž zahrnutá do programu Olympijských hier v Antverpách, v Belgicku, pod názvom “Krasojazdectvo”. Súťažilo sa v kategórii jednotlivcov a skupín. Moderná voltíž, vznikla až koncom 40. rokov a slúžila zo začiatku hlavne ako predpríprava pre jazdu v sedle. V roku 1958 vyšli prvé predbežné pravidlá voltíže. V roku 1963 sa vo Wiesbadene konali prvé Majstrovstvá Nemecka ale iba v kategórii skupín, zatiaľ čo prvé Majstrovstvá Nemecka v kategórii jednotlivcov boli až v roku 1986 v Mannheime.

 

voltiz

 

V roku 1983 vznikli prvé medzinárodné pravidlá Svetovej jazdeckej federácie FEI. Bol to ukážkový šport na Olympijských hrách v Los Angeles, USA v roku 1984. V nasledujúcom roku sa v meste Ebreichsdorf neďaleko Viedne konali prvé Majstrovstvá Európy a hneď potom sa v roku 1986 v Bulle vo Švajčiarsku uskutočnili prvé Majstrovstvá sveta. Prvé svetové jazdecké hry (Majstrovstvá sveta 7 jazdeckých disciplín) sa konali v roku 1990 v Stockholme, druhé v roku 1994 v Haagu, tretie v roku 1998 v Ríme a štvrté v roku 2002 v Jereze de la Frontera. Na týchto svetových podujatiach sa mala voltíž možnosť predstaviť širokej medzinárodnej verejnosti. Gymnastické často až akrobatické výkony voltižérov sa stretli u divákov s veľkým nadšením a získali si obdiv a uznanie aj v mnohých masmédiách. V súčasnosti sa každé dva roky konajú svetové a kontinentálne majstrovstvá a Svetové jazdecké hry (WEG) sa konajú každé štyri roky.

Partneri